☰ Menu
Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Wtorek 13.04.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

ePUAP

Zgodnie z ustawą z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 700, ze zm.) w Kuratorium Oświaty w Poznaniu funkcjonuje Elektroniczna Skrzynka Podawcza umożliwiająca doręczanie pism w formie dokumentów elektronicznych.

Elektroniczna Skrzynka Podawcza Kuratorium Oświaty w Poznaniu znajduje się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Przekierowanie na stronę karty usługi na ePUAP nastąpi po kliknięciu na link: Pismo ogólne do podmiotu publicznego

Nazwa na ePUAP: Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Adres ESP: /ko_poznan/SkrytkaESP

 

Co to jest ePUAP?

ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) to ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli i przedsiębiorców z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób. Platforma służy również do komunikacji pomiędzy jednostkami administracji publicznej. Usługodawcami są podmioty administracji publicznej oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne zlecone lub powierzone im do realizacji.

Platforma udostępnia usługodawcom infrastrukturę technologiczną do świadczenia obywatelom i przedsiębiorcom podstawowych usług w zakresie komunikacji elektronicznej z administracją. Wśród użytkowników ePUAP znajdują się zarówno jednostki administracji centralnej, jak i samorządy, a wśród nich urzędy gmin.

 

Co to jest Profil Zaufany?

Wśród usług oferowanych przez ePUAP jest także Profil Zaufany, który jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Umożliwia on składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego oraz oparty na mechanizmie pojedynczego logowania, który uprawnia do stosowania tego samego logowania na stronach różnych usługodawców.

Wykorzystując profil zaufany obywatel może załatwić sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, skarg) drogą elektroniczną bez konieczności osobistego udania się do urzędu.

___________________________________________________________________

Wszystkie dokumenty elektroniczne wysyłane na ESP Jednostki muszą zostać podpisane podpisem elektronicznym.
___________________________________________________________________

 

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące:

  • platformy ePUAP oraz zakładania konta dla użytkowników indywidualnych oraz podmiotów publicznych

  • profilu zaufanego oraz jego uzyskania i potwierdzania

  • spraw, które można załatwić poprzez platformę

znajdują się na stronie epuap.gov.pl

 

Dodatkowo w zakładce Pomoc – zarówno w Strefie Klienta jak i Strefie Urzędnika – można zapoznać się z aktualnymi instrukcjami oraz podręcznikami, słownikiem, najczęściej zadawanymi pytaniami a także innymi przydatnymi informacjami związanymi z funkcjonowaniem ePUAP.

Wytworzył:
Magdalena Świerkowska
(2013-07-02)
Udostępnił:
Anna Kaźmierczak
(2011-07-29 08:21:16)
Ostatnio zmodyfikował:
Magdalena Świerkowska
(2020-11-04 09:10:47)
 
liczba odwiedzin: 1577921

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X